Digitalizácia prináša do výroby mnoho výhod vrátane zvýšenia efektivity, kvality výstupov aj produktivity. Výzvou však ostáva kybernetická bezpečnosť. Keďže sa priemysel stále viac a viac prepája, už niekoľko rokov je jedným z najčastejších cieľov kybernetických útokov na celom svete. Preto by ste mali venovať stratégiám na zaistenie kybernetickej bezpečnosti minimálne takú pozornosť ako rozvoju a rastu spoločnosti.
Prieskum od spoločnosti Fortinet z roku 2022 odhalil, že až 93 % organizácií zaznamenalo 1 a viac narušení za posledný rok a 78 % zaznamenalo 3 a viac. 61 % všetkých narušení bezpečnosti malo vplyv na prevádzkové technologické systémy.
Podľa dát spoločnosti IBM bola výroba odvetvím, na ktoré v roku 2022 smerovalo najviac kybernetických útokov. Bolo to až takmer 25 % z celkového počtu kybernetických útokov.
Vydieranie bolo hlavným typom útoku na výrobné firmy, zaznamenaným v 32 % prípadov. Je známe, že výroba málo toleruje prestoje, vďaka čomu je vydieranie lukratívna stratégia pre útočníkov. Krádež údajov bola druhou najčastejšou príčinou, ktorá sa vyskytla v 19 % prípadov. Nasledoval únik údajov v 16 % prípadov.
Štatistiky poukazujú na to, aké je dôležité zamerať sa na stratégie, ktorými môžete výrazne zvýšiť kybernetickú bezpečnosť vašich procesov, chrániť sa pred širokou škálou kybernetických hrozieb a zabezpečiť kontinuitu a spoľahlivosť svojej prevádzky. Tu je niekoľko z nich:
Aj vďaka internetu vecí sú výrobné závody čoraz viac prepojené, a preto je zabezpečenie siete kľúčové. Kompromitácia siete môže viesť k zastaveniu výroby, krádeži citlivých údajov a potenciálne nebezpečným situáciám v automatizovaných prostrediach.
Dôležité je preto maximalizovať zabezpečenie sieťovej infraštruktúry, ktorá spája rôzne zariadenia a systémy vo výrobnom procese. Podniknite tieto kroky na zabezpečenie siete:
ERP systémy sú základom výrobných operácií a integrujú kľúčové procesy od plánovania výroby až po riadenie zásob. Narušenie systému môže viesť k výraznému narušeniu prevádzky aj finančným stratám.
Kľúčová je preto bezpečná integrácia ERP systému s ostatnými podnikovými procesmi a ochrana softvéru aj údajov v ňom pred neoprávneným prístupom a kybernetickými hrozbami.V tejto súvislosti môžete prijať tieto opatrenia:
Monitorujte ERP systémy z hľadiska neobvyklých činností. Vďaka tomu dokážete odhaliť potenciálne narušenia alebo podozrivé aktivity, čo umožňuje rýchlu reakciu s cieľom zabrániť strate alebo poškodeniu údajov.
Zabezpečenie siete a bezpečná integrácia ERP systémov pomáhajú zvyšovať kybernetickú bezpečnosť.
Zamestnanci sú často prvou líniou obrany proti kybernetickým hrozbám. Ľudské chyby alebo nedostatočná informovanosť totiž môžu viesť k závažným narušeniam bezpečnosti.
Venujte preto pozornosť vzdelávaniu zamestnancov o osvedčených postupoch v oblasti kybernetickej bezpečnosti a špecifických rizikách spojených s výrobným prostredím. Takto môžete pomôcť zamestnancom:
Strata alebo poškodenie dát môže mať pre výrobu vážne následky vrátane oneskorenia výroby a straty duševného vlastníctva. Šifrovanie zabezpečuje, že aj v prípade zachytenia údajov zostanú nečitateľné a chránené pred neoprávneným prístupom.
Dôsledné zálohovanie údajov zas zabezpečuje, že v prípade kybernetického útoku sa kritické informácie natrvalo nestratia a dajú sa rýchlo obnoviť, čím sa minimalizuje výpadok prevádzky. Môžete podniknúť tieto kroky:
Tieto stratégie ponúkajú rámec na posilnenie kybernetickej bezpečnosti, najmä vo vzťahu k ERP systémom, bezpečnosti sietí, školeniam zamestnancov a ochrane údajov. V spoločnosti RE-CA tvoríme ERP systémy, pre ktoré je bezpečnosť vašich dát prioritou.